Day trading

Dawniej do giełdy mieli dostęp tylko i wyłącznie ludzie, którzy pracowali dla dużych instytucji finansowych, domów brokerskich lub handlowych. Jednak technologia rozwija się, a wraz z nią nadchodzą nowe rozwiązania. Dzisiaj inwestują nie tylko profesjonaliści związani z giełdą, ale również prywatni gracze. Ci ostatni nie muszą nawet opuszczać mieszkania. Wystarczy im internet i broker online. Jedną z najpopularniejszych strategii handlowych u samodzielnych inwestorów jest day trading. Dzisiejszy artykuł przybliży ci jego charakterystykę.

Co to jest day trading?

Jak sama nazwa wskazuje, day trading polega na kupnie i sprzedaży aktywów w ciągu jednego dnia giełdowego. Odbywa się na każdym rynku, ale najczęściej tę strategię spotkasz na giełdzie Forex, kryptowalut albo w obrocie akcjami. Handlarze dzienni bardzo często są dobrze wyszkoleni i posiadają spory zasób funduszy, który wykorzystują do zarobku na małych ruchach cen. Jednak nie potrzebujesz dużego kapitału i wiedzy, żeby zacząć. Dzięki internetowym brokerom każdy może zostać inwestorem.

Wyróżniamy kilka strategii daytradingowych. Wśród nich znajdziesz:

  • scalping, który celuje w małe profity wywołane drobnymi ruchami cen w ciągu dnia;
  • range trading, który wykorzystuje poziomy wsparcia i oporu w decyzjach dotyczących kupna i sprzedaży;
  • trading oparty o newsy, czyli polegający na śledzeniu informacji giełdowych i skorzystaniu z ich wpływu na kurs;
  • high-frequency trading (HFT), oparty na wyrafinowanych algorytmach, które wykorzystują małe i krótkoterminowe ruchy rynkowe.

Wybór sposobu handlu zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o założeniu pierwszego rachunku CFD, czytaj dalej.

Czym wyróżnia się day trader?

Przede wszystkim dużo wie o rynku. W day tradingu najważniejsza jest techniczna analiza, ale najlepsi rozumieją również prawa, którymi rządzi się giełda. Dzięki temu podejmują bardziej przemyślane decyzje i unikają głupich błędów. Jeśli chcesz rozpocząć, poznaj bliżej przynajmniej te aktywa, które cię interesują.

Drugą sprawą jest odpowiedni kapitał. Jak już wspomnieliśmy, nie musi być wysoki. Jednak miej taki zapas pieniędzy, aby strata nie zrujnowała cię finansowo. Ponadto dzięki temu wyeliminujesz z handlu emocje, które prowadzą do złych decyzji.

Ostatnią cechą dobrego day tradera jest dyscyplina. Stwórz plan inwestycyjny i trzymaj się go, a uchroni cię przed podejmowaniem niepotrzebnego ryzyka w czasie inwestycji. Dzięki temu zmaksymalizujesz zyski. Day trading jest ryzykowny, ale nieraz przynosi duże korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here