kot

O tym, że koty należą do zwierząt mięsożernych, wie z pewnością każdy opiekun. Dlatego stojąc przed wyborem idealnej karmy dla kota, należy w szczególności kierować się jej składem, ale również rodzajem. O ile jeszcze do niedawna wielu właścicieli wybierało karmę suchą jako podstawowy element diety, a mokrą w celu jej urozmaicenia, tak dziś coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyłącznie te sprzedawane w jednorazowych opakowaniach. Dlaczego?

Mokra karma dla kota – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Na rosnące zainteresowanie wpływa przede wszystkim fakt, że zarówno jej skład, jak i sposób produkcji jest najzdrowszy dla zwierząt i przypomina ich naturalne pożywienie. Co więcej, duża zawartość wody wywiera pozytywny wpływ na układ moczowy, chroniąc przed schorzeniami nerek. A wygodne, jednorazowe opakowanie okazuje się wybawieniem także poza domem, zawsze zapewniając świeże pożywienie.

Czym się różni sucha od mokrej?

Jako największą różnicę między suchą, a mokrą karmą dla kota można wskazać sposób przetworzenia wykorzystanych w niej surowców, co oczywiście nie pozostaje obojętne na trwałość produktu. Suche, choć wyróżniają się małą wilgotnością to jednak tak skomponowane, aby chronić zwierzę przed rozwojem mikroorganizmów. Jednak dla przedłużenia ich zdatności do spożycia muszą zawierać konserwanty, przeciwutleniacze oraz dodatki witamin i minerałów, aby zapewnić zwierzakowi zachowanie odpowiednich wartości odżywczych. Z kolei karma mokra jest wytwarzana z surowców, które uprzednio nie były poddawane przetworzeniu. A ze względu na umieszczenie jej w zamkniętym opakowaniu jednostkowym, nie wymaga konieczności stosowania specjalnych środków konserwujących czy przeciw utleniających. Mokra karma dla kota po otwarciu musi być szybko spożyta, w przeciwieństwie do suchej, której okres ważności jest stosunkowo długi.

Którą wybrać?

To jest zasadnicze pytanie, z którym zmagają się opiekunowie czworonożnych pupili. Generalnie, najlepsza jest ta mokra karma dla kotów, która w swoim składzie zawiera jak największą ilość mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. A przy tym nie zawiera szkodliwych substancji w postaci aromatów, składników poprawiających smak czy sztucznych witamin. W sprzedaży dostępne są jej trzy formy. Pierwsza z nich stanowi dokładnie zmielony pasztet lub mus. Zazwyczaj zawiera znikome ilości mięsa, które dla klasycznego mięsożercy nie są wystarczające dla pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Drugi rodzaj to kawałki karmy w sosie lub galaretce. W wielu przypadkach taka karma dla kotów w swoim składzie zawiera substancje dodatkowe w postaci zagęstników, skrobi czy składników poprawiających smak i zapach. Ostatni rodzaj stanowi karma dla kotów w postaci grubo zmielonego mięsa, która stanowi dla niego najlepszy wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here