Dobry plan to podstawa - kulisy opracowywania strategii marketingowej

Prowadzenie firmy bez posiadania jasno sprecyzowanego celu nie ma większego sensu. Zawsze powinniśmy wiedzieć dokąd zmierzamy i co chcemy osiągnąć, ma to szczególne znaczenie w biznesie. Dlatego też niezwykle istotne jest stworzenie strategii marketingowej.

Budowanie od zera

Strategia marketingowa jest absolutną podstawą i właśnie od niej powinniśmy zacząć tworzenie własnej marki. Ten dokument zawiera mnóstwo informacji dotyczących naszego produktu i sposobu jego promocji, ale nie tylko. Bardzo ważna jest także analiza działań konkurencji. Bardzo wiele w naszej strategii zależy właśnie od tego, co robią inne firmy. Przykładowo – warto zastanowić się jak zareagujemy gdy nasza konkurencja wprowadzi promocje na swoje produkty. Zrobimy to samo? Czy może przeczekamy najgorszy okres?

Co w niej zawrzeć?

Pierwszym elementem każdej strategii marketingowej jest oczywiście opis grupy docelowej. Musi on być bardzo dokładny i zawierać możliwie dużo ważnych szczegółów. Informacje powinny zawierać dane o wieku, płci i zainteresowaniach odbiorców. Im więcej będziemy wiedzieć, tym lepiej. Dzięki temu bowiem będziemy mogli stworzyć odpowiednie komunikaty reklamowe. Kolejna kwestia to wspomniana już analiza konkurencji. Bardzo ważne jest podkreślenie naszej przewagi nad nią i zastanowienie się jakie są jej mocne strony. Nie możemy zapomnieć również o celach. Muszą być one realne i mierzalne, zastanówmy się co chcemy osiągnąć i w jakim czasie. Ostatnia już kwestia dotyczy kosztów. Niektórzy na działania przeznaczają konkretne kwoty, inni z kolei procent od zysków firmy. Warto ustalić to na początku działalności, by później nie musieć się nad tym zastanawiać.

Same korzyści

Strategia marketingowa ma mnóstwo zalet. Już na początku tworzenia firmy warto wiedzieć jakie zagrożenia mogą na nas czekać i jakie są nasze możliwości. Dzięki temu szybko ustalimy plan działania i wybierzemy narzędzia, które pomogą w jego realizacji. Strategia spełnia jeszcze jedną funkcję. Zapewnia nam… spokój. W sytuacjach kryzysowych zawsze możemy sprawdzić jej podstawowe założenia. Na pewno ułatwi nam to pracę i pomoże skupić się na jej najważniejszych elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here