Dysk HDD czy dysk SSD do laptopa

Dyski SSD w ogromnej mierze wyparły dyski HDD. Dlaczego? Jakie są przewagi SSD? Czy w takim razie dyski HDD nadają się tylko do kosza?

Dysk HDD czy dysk SSD do laptopa – który lepszy?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – znacznie lepszym produktem są po prostu dyski SSD. Wynika to przede wszystkim z ich konstrukcji, są to urządzenia znacznie nowsze i wykorzystujące lepsze technologie, o czym zaraz się przekonasz. Na wstępie chcieliśmy jednak zaznaczyć coś innego – niech nie przeraża Cię fakt, że za dysk SSD 1 TB do laptopa zapłacisz kilkaset, a może nawet kilka tysięcy złotych. W tym przypadku taka kwota naprawdę idzie w parze z jakością, którą zauważysz już po pierwszym uruchomieniu – szczególnie jeśli pracujesz z ciężkimi plikami i zależy Ci na szybkości i jakości przetwarzania na Twoim komputerze. Jeśli szukasz wysokiej klasy dysku, warto zapoznać się z ofertą marki Samsung. Firma ta od lat jest jednym z liderów w segmencie szeroko rozumianej elektroniki, a w przypadku produkowanych przez nią dysków SSD, trudno do czegokolwiek się przyczepić.

Wróćmy jednak do zasadniczej kwestii – czemu dysk SSD do laptopa jest lepszy niż dysk HDD? Wynika to przede wszystkim z jego budowy, gdyż nie ma on ruchomych części, a do tego poszczególnych elementów jest znacznie mniej. Dlatego też dyski SSD dysponują o wiele wyższymi prędkościami zapisu i odczytu danych (różnica jest nawet kilkunastokrotna). I choć prędkość jest bardzo istotna, to jednak argumentów za wymianą HDD na SSD jest znacznie więcej:

  • dyski SSD są trwalsze i lepiej opierają się zarówno uszkodzeniom mechanicznym, jak i działaniu silnego pola magnetycznego,
  • dyski SSD o wiele lepiej radzą sobie z pracą w niskich i wyższych temperaturach. Zakres tańszych modeli waha się w granicach około -25-80°C, urządzenia z wyższej półki mają jeszcze szersze widełki,
  • egzemplarze SSD mają zazwyczaj o wiele dłuższą gwarancję, co pośrednio wynika z dwóch poprzednich punktów,
  • bezawaryjność – bazując na przeprowadzonych badaniach, eksperci stwierdzili, że dyski SSD ośmiokrotnie rzadziej ulegają awariom,
  • dyski SSD nie emitują praktycznie żadnych dźwięków w czasie pracy, podobnie wygląda to z ciepłem. Dlatego też Twój laptop nie tylko będzie „siedział cicho jak mysz pod miotłą”, ale do tego nie nagrzeje się nawet wskutek intensywnego użytkowania.

Czy dysk HDD jest do niczego?

Wielu ekspertów uważa, że o ile faktycznie dyski SSD same w sobie są znacznie lepsze, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie obu rozwiązań. Dysk SSD służy wtedy do uruchamiania programów, a dysk HDD do magazynowania danych. Prawda, że proste?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here