Jak zorganizować bezpieczny i pewny live streaming

Rynek transmisji online w naszym kraju rozwija się od kilku lat w bardzo dynamicznym tempie. Z live streamingów korzystają już nie tylko organizatorzy dużych koncertów, festiwali, czy wydarzeń sportowych, ale także pomysłodawcy nieco bardziej kameralnych eventów. W ramach transmisji online możemy już oglądać konferencje branżowe, sztuki teatralne, jak i koncerty muzyki poważnej. Coraz bardziej popularne stają się również transmisje organizowane na potrzeby wewnętrzne firm, szczególnie tych, których zarząd przebywa w różnych lokalizacjach. Niezależnie od tego czy jest to transmisja dla kilkudziesięciu tysięcy, czy też zaledwie dla dziesięciu osób, problemy z jakimi borykać muszą się organizatorzy live streamów są bardzo podobne. Mówiąc w dużym skrócie, transmisja live powinna być pewna i bezpieczna. Jak to osiągnąć?

Ekipa

Czynnik ludzki ma w tej branży duże znaczenie. Wybierając firmę, której zlecimy realizację transmisji online, poza aspektami technologicznymi, pamiętajmy by przyjrzeć się jej doświadczeniu. Branża live streamingu w naszym kraju jest wciąż bardzo świeża. Firmy, które mogą pochwalić się 8-10-letnim doświadczeniem tak naprawdę pamiętają jej początki. Analizując oferty firm sprawdźmy ich dotychczasowe projekty. Szukajmy w ich portfolio dużych jak i małych projektów. Realizacje dla kilkudziesięciu tysięcy widzów zwykle są dowodem pełni kompetencji jak i niezbędnego zaplecza technologicznego. Kameralne realizacje pokazują, że dany dostawca ma wypracowane i sprawdzone rozwiązania, dedykowane także mniejszym podmiotom.

Nie bez znaczenia jest tu także to, czy personel realizujący daną transmisję na co dzień pracuje ze sobą, czy też jest dobierany pod zapotrzebowanie konkretnego projektu? Innymi słowy, czy operator, montażysta, grafik i realizator tworzą jedną firmę, czy też pracują ze sobą od zlecenia do zlecenia? Oczywiście nie przesądza to jednoznacznie o powodzeniu czy jakości usług. Niemniej doświadczony i zgrany zespół docenia się zwykle dopiero w sytuacjach kryzysowych.

Zaplecze technologiczne

Transmisje ze studia różnią się od projektów realizowanych w plenerze. Zastanawiając się nad wyborem konkretnej firmy sprawdźmy więc, czy ma ona doświadczenie w realizacjach podobnych do naszej. Realizacja transmisji w terenie wymaga dużo większego zaplecza technologicznego. Chodzi tu zarówno o sprzęt pozwalający na realizację ciekawych ujęć – krany kamerowe, drony, stanowiska dla operatorów kamery, kamery mobilne – jak również o sprzęt pozwalający na transmisję i zabezpieczenie sygnału np. wóz transmisyjny wyposażony w łączę satelitarne, na wypadek problemów z dostępem do Internetu, czy player wideo, znajdujący się na końcu przysłowiowego sznurka.

Atrakcyjność transmisji

Bezpieczeństwo i jakoś transmisji powinny być podstawą. Niestety wciąż słyszy się w branży o nieudanych lub wprost zawalonych projektach. Nienaganna realizacja sygnały wideo jest elementem, który odbiorcy naszej transmisji stawiają raczej za pewnik. Dziś widz pragnie nie tylko sygnału jak najlepszej jakości, a także realizacji na wysokim poziomie – grafik i animacji nakładanych na obraz wideo, dodatkowych informacji, statystyk, podsumowań etc.

Bezpieczeństwo sygnału

Organizatorzy wydarzeń kulturalnych i sportowych, jak i osoby, które korzystają z technologii live streamingu na wewnętrzne potrzeby swojego przedsiębiorstwa, pragną jak największego bezpieczeństwa sygnału. Kradzież sygnały to nie tylko strata zysków ze sprzedaży dostępu do transmisji, często prowadzić może także do wycieku ważnych informacji biznesowych. Planując swój live streaming nie zapominajcie więc zapytać o ten aspekt firmę, z którą zamierzacie podpisać umowę.

Kompleksowe rozwiązania i pewny zysk

Nie jest żadną tajemnicą, że organizatorzy koncertów, festiwali, czy turniejów sportowych, decydując się na ich transmisję w Internecie liczą na jak największy zysk. Jeśli jesteś jednym z nich, to powinieneś poszukiwać rozwiązań dających szereg możliwości generowania przychodu. Player wideo w systemie pay per view jest dziś standardowym wymaganiem. Coraz mocniej liczy się jednak nie tylko sam player. Większość projektów nie kończy się bowiem na jednej transmisji. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać rozwiązania pozwalające na sprzedaż archiwalnych materiałów.

Autor: https://streamonline.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here