Być może czasem zastanawiasz się, jak powstają te wszystkie pierogi, które w dużych ilościach możesz kupić pakowane w supermarkecie lub na stoiskach garmażeryjnych. Czy ktoś je lepi? A może używane są do tego inne technologie, które pozwalają na szybszą produkcję pierogów?
Jak powstają pierogi, które możemy kupić w sklepach?
Z pewnością część pierogów, które możesz kupić w sklepie garmażeryjnym oraz barze mlecznym jest lepiona ręcznie przez pracującą na miejscu obsługę. Jednak lepienie pierogów na większą skalę byłoby niemożliwe – używa się więc do tego specjalnych maszyn, które pozwalają na szybką i profesjonalną produkcję tych wyrobów.
Czy to oznacza, że pierogi „lepione” przez maszynę są gorszej jakości, niż te robione ręcznie? W żadnym wypadku. Wszystkie parametry w przypadku tego urządzenia ustawiamy sami, ma ono jedynie usprawnić proces produkcji. Maszyna do pierogów firmy zfm-online.com oraz innych producentów tego typu rozwiązań pozwala zrobić w krótkim czasie kilka serii tego produktu z różnego rodzaju farszem.
Maszyna do pierogów – jak działa?
W każdej maszynie do pierogów znajduje się kilka różnych elementów. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie formierka, która pozwala na formowanie pierogów w dowolnym kształcie i o dowolnej wadze. Oczywiście do obsługi maszyny do pierogów potrzebni są pracownicy – lepienie pierogów oraz napełnianie ich farszem odbywa się przy stole do lepienia, który jest łącznikiem pomiędzy kolejnymi elementami.
Gotowe pierogi, za pomocą transportera wrzutowego dostarczane są następnie do maszyny gotującej, która jest w istocie kotłem, posiadającym funkcję inteligentnego dostosowania temperatury, czasu gotowania a także częstotliwościmieszania pierogów. Wszystkie parametry można ustawiać indywidualnie, w zależności od gramatury czy typu pierogów.
Gorące pierogi poddawane są następnie obróbce za pomocą prysznica hartującego, który obniża temperaturę produktu z 70 do około 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu gotowe pierogi mogą być od razu schładzane do jeszcze niższej temperatury (ok 4 stopni Celsjusza). Dzieje się to w sekcji schładzania.
Ostatnim etapem jest sekcja suszenia schłodzonych już pierogów, co sprawia, że są gotowe do pakowania. Wcześnie pierogi są jeszcze sterylizowane za pomocą lampy UV.
Maszyna do pierogów – czy warto?
Jeśli masz biznes, którego znaczna gałąź to wyroby garmażeryjne, warto zaopatrzyć się w maszynę do robienia pierogów. Jej użycie usprawnia proces produkcji, a tworzenie gotowych pierogów nie jest związane z użyciem chemii czy obróbki termicznej, która mogłaby wpłynąć na ich walory smakowe. Maszyna pomoże Ci ulepić znaczną ilość pierogów najlepszej jakości.
Ręczne lepienie pierogów na pewno ma swoje plusy w kwestiach marketingowych – klienci głodni tradycyjnej kuchni z pewnością docenią fakt samodzielnego lepienia pierogów. Warto jednak zaznaczyć, że produkcja pierogów za pomocą maszyny również pozwala na zrobienie świeżych pierogów bardzo dobrej jakości.