Meble industrialne - co to takiego?

Styl industrialny od niedawna zaczął rozwijać się w branży architektonicznej. Dla niektórych wciąż jest jedną wielką niewiadomą. Bo co właściwie kryje się pod terminem „industrialny” i w jaki sposób można dopasować ten przymiotnik do chociażby takich mebli – czy to sypialnianych, czy kuchennych? Otóż nie bez powodu właśnie teraz, w obecnych czasach, możemy dostrzec najszybszy rozwój stylistyki industrialnej. Nic nie dzieje się bez przypadku i podobnie wygląda to w tej kwestii. Dlaczego więc meble industrialne spopularyzowały się dopiero teraz i co tak naprawdę łączy je z samym industrializmem?

Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, musimy przenieść się na chwilę do czasów drugiej wojny światowej, a tak naprawdę do okresu powojennego. Sytuacja w Polsce nie wyglądała wtedy zbyt dobrze. Nie trzeba mieć osobistych doświadczeń wojennych, aby domyślać się, jak mógł wyglądać nasz kraj po tych kilkuletnich kataklizmach i natarciach naszych sąsiadów, którzy zabrali nam dosłownie wszystko to, czego dorobiliśmy się wcześniej. W innych państwach też nie działo się wtedy najlepiej. Niemalże na całym świecie odnajdywano przeróżne puste budynki, będące kiedyś ważnymi ośrodkami przemysłowymi i fabrycznymi, które stały się jedynie symbolami samej wojny, przypominając ludzi o tym całym cierpieniu i bólu. Nikt normalny nie chciał w nich mieszkać. Nikt nie myślał wtedy o tym, by jakkolwiek je rekonstruować, co wiązałoby się przecież z ogromnymi kosztami. Ale znalazła się taka grupa osób, która postanowiła wykorzystać opustoszałe gmachy. To artyści zaczęli je sobie przywłaszczać, urządzając dosłownie wszystkim tym, co udało im się znaleźć bądź kupić.

Jest to krótka historia stylu industrialnego, który łączy w sobie tak naprawdę wszystko i nic. To wybuchowa mieszanka zróżnicowanych stylów i epok. Niesamowity wytwór nieograniczonej niczym ludzkiej wyobraźni. Oczywiście styl industrialny na samym początku rozwijał się przede wszystkim w innych częściach świata, ale prędzej czy później musiał nadejść ten moment, w którym został on przeniesiony wszędzie tam, gdzie nikt jeszcze o nim nie słyszał. Ostatecznie nurt ten rozwinął się również w Polsce (gdyby tak nie było, dziś nie interesowałyby nas raczej te wszystkie meble industrialne czy inne industrialne dodatki). Za moment rozwoju nowej stylistyki architektonicznej w naszym kraju można uznać końcówkę lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo iż industrializm był zupełną nowością dla mieszkańców naszego kraju, spora część z nich bardzo szybko się do niego przekonała. Znalazł on w Polsce ogromną rzeszę wiernych fanów. To właśnie oni doprowadzili do tego, że dziś industrialne przedmioty pojawiają się już w wielu zwykłych domach i mieszkaniach.

Oczywiście, co jest rzeczą zupełnie naturalną, styl industrialny na pewno nie przypadnie każdemu do gustu. Niektórzy ludzie po prostu wolą korzystać z rzeczy nowych, a nawet te stylizowane na starsze nie będą im pasować. Nie każdy musi więc od razu lecieć do sklepu po meble industrialne i to tylko dlatego, że akurat teraz są one modne.

designsekcja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here