Owies a jego właściwości i gluten

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dieta powinna stanowić nasz styl życia. Dieta, która naznaczona jest zdrowymi posiłkami z mnóstwem wartości odżywczych. Taka żywność sprawia, że organizm nie tylko zdrowieje. Jego ciało oraz sylwetka również jest coraz piękniejsza. Jednym ze zdrowszych składników zdrowych posiłków jest owies, który warto wdrożyć do swojego jadłospisu. Tak zwana owsianka uważana jest za jeden z najzdrowszych pokarmów świata i nie bez przyczyny.

Owies i jego właściwości
Owies stanowi jedno z najzdrowszych zbóż, które mogą być składnikiem pokarmów wielu diet. Przede wszystkim zawiera sporą ilość błonnika, dzięki któremu oczyszczony zostaje cały układ pokarmowy. Zalegające w nim resztki pokarmowe mogą zaburzać jego pracę oraz zmniejszać możliwość rozkładania związków organicznych po całym organizmie przez układ pokarmowy. Wszystko jest ze sobą połączone. Tak, więc, dzięki wdrożeniu większej ilości błonnika w postaci na przykład owsa, możemy zapobiec wielu chorobom. Dlatego owies znany jest między innymi ze swojego pozytywnego działania na wzmocnienie układu odpornościowego. Przeciwdziałanie również cukrzycy oraz prowadzi do ułatwienia wypróżniania. Ponadto posiada on wysoką zawartość witamin zwłaszcza z grupy B, a także minerałów między innymi wapnia, magnezu, potasu. Stąd również wynika jego doskonale działanie na układ nerwowy. Radzi sobie z długotrwałym stresem oraz bezsennością. Zatem poranna owsianka pomoże uspokoić nerwy, dzięki czemu łatwiej stawimy czoła codziennym wyzwaniom.

Czy owies zawiera gluten?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać. Owies może być zdrowym produktem nawet dla osób chorujących na tak zwaną celiakię. Jednak należy zwrócić uwagę na rodzaj jego produkcji. Ze względu na zanieczyszczenie owsa takimi zbożami jak pszenica, czy też jęczmień, owies nie jest uznawany za zboże bezglutenowe. Jednak jego kontrolowana uprawa powoduje, że na rynku dostępny jest tak zwany owies bezglutenowy, w pełni bezpieczny dla osób, które nie mogą spożywać produktów glutenowych.

forum-liderow.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUrlop
Następny artykułCo jedzą króliki ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here