Program PIT 2018-2019 umożliwia kilka sposobów rozliczania – który jest dla Ciebie?

Rozliczenia z urzędem skarbowym przez internet stają się coraz bardziej powszechne, o czym najlepiej świadczą statystyki Ministerstwa Finansów. W samym 2018 r. za pośrednictwem systemu e-Deklaracje przesłano ponad 72 mln dokumentów. Dzięki cyfryzacji można szybko wysyłać zeznania podatkowe, po wcześniejszym uzupełnieniu ich na jeden z dostępnych sposobów. Do najpopularniejszych należy program PIT Pro, oferujący kilka możliwości rozliczeń. Dowiedz się, jak można z jego pomocą wypełnić zeznanie i wybierz najlepszą metodę dla siebie.

Program PIT wypełnia deklaracje przy użyciu kreatora

Jeden z najłatwiejszych sposób na rozliczenie, jaki oferuje program PIT, polega na korzystaniu z kreatora. Zadaje on użytkownikowi programu różne pytania, takie jak np. czy chce się on rozliczać indywidualnie, razem z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko albo do jakiego urzędu skarbowego ma trafić jego zeznanie. Dzięki odpowiedziom na te pytania system będzie mógł uzupełnić deklarację podatkową. W rezultacie podatnik nie będzie musiał sam się tym zajmować, a prawdopodobieństwo popełnienia przez niego błędu w zeznaniu znacznie się zmniejszy.

Rozwiązanie dla kogo? Wybierz tę opcję jeśli nie czujesz się pewnie w tematyce podatkowej. Program PIT zadba o to, by Twoja e-deklaracja została poprawnie uzupełniona, biorąc pod uwagę wszelkie należne Ci odliczenia. To też dobre rozwiązanie jeśli zależy Ci na tym, żeby rozliczyć się szybko i dokładnie – kreator sprawi, że nie będziesz musiał poświęcać czasu na obliczanie różnych sum i zastanawianie się, czy aby na pewno wpisujesz kwoty do odpowiednich pól. Z jego pomocą rozliczysz się z fiskusem w 5 minut!

Przepisz dane, a program PIT wykona obliczenia

Drugie rozwiązanie, oferowane przez program PIT, wymaga nieco większego zaangażowania ze strony użytkownika. Polega ono na samodzielnym uzupełnianiu deklaracji przez podatnika, przy użyciu danych, które znajdują się w PIT-11. Następnie program wylicza wszystkie sumy, jakie należy podać w formularzu podatkowym, zabezpieczając w ten sposób rozliczającego się przed popełnieniem błędu.

Rozwiązanie dla kogo? Ta opcja powinna spodobać się osobom, które mają już pewne doświadczenie w składaniu zeznań podatkowych, a program PIT jest im potrzebny głównie do tego, by przeprowadzić obliczenia, które bywają skomplikowane. To rozwiązanie daje podatnikowi pewność, że kwoty podane w jego deklaracji mają odpowiednią wysokość. Ponadto użytkownik oszczędza też czas, jaki poświęciłby na samodzielne obliczenia.

Samodzielne uzupełnianie deklaracji

Program PIT oferuje też inną możliwość – jeśli podatnik chce, może sam uzupełnić każdy punkt deklaracji. Obejmuje to nie tylko dane zawarte w PIT-11, ale też wszystkie obliczenia. Jaką rolę odgrywa wtedy program PIT? Aplikacja zweryfikuje, czy w formularzu znajdują się wszystkie wymagane informacje i sprawdzi, czy obliczenia zostały wykonane poprawnie. Jeśli okaże się, że zawartość niektórych pól wymaga zmian, program powiadomi o tym użytkownika.

Rozwiązanie dla kogo? Ta ostatnia opcja spodoba się osobom, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. To propozycja skierowana przede wszystkim do osób doświadczonych, które pewnie czują się w tematyce podatkowej. Dzięki tej możliwości będą one miały pewność, że w ich deklaracjach nie będzie żadnych błędów.

Wybór jednej z możliwości zależy w dużej mierze od tego, na ile swobodnie czujesz się w tematyce fiskalnej i ile czasu chcesz poświęcić na rozliczenia. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i skorzystaj z pomocy programu PIT, by spełnić swój obowiązek podatkowy w wygodny sposób.

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here