Przygotowujemy własne ozdoby na święta - czyli o ozdabianiu decoupage

Wraz ze zbliżającymi się świętami, w sklepach z dużym wyprzedzeniem możemy natknąć się na wiele przepięknych ozdób choinkowych, takich jak bombki, łańcuchy, świeczki czy lampki. Większość z tych przedmiotów jest wyprodukowana z jednego szablonu projektowego, przez co ozdoby choinkowe często nie wiele różnią się od pozostałych, spotkanych w innych sklepach. Jednak, aby nasza choinka była jedyna w swoim rodzaju, a każda ozdoba, która znajdzie się na niej posiadała odmienną historię, warto podjąć wyzwanie stworzenia samemu dekoracji na świąteczne drzewko. Pomysłem na własnoręczne udekorowanie ozdób choinkowych jest technika zdobnicza decoupage.

Czym jest ozdabianie techniką decoupage?

Wspomniana metoda dekorowania ozdób na zbliżające się święta sprawdza się na takich materiałach jak kamień, drewno, czy tkanina. Technika decoupage polega na przyklejaniu gotowych serwetek, na których widnieją uprzednio przygotowane malunki oraz wybrane przez nas gotowe wzory. Decoupage to sposób, którym często posługują się prawdziwi zawodowcy do stworzenia swoich rękodzieł. Dzięki gotowym malowidłom na powierzchni serwetek, pomimo braku zdolności artystycznych możemy w bardzo kreatywny i elegancki sposób ozdobić powierzchnię wybranego obiektu. Cienkie serwetki, które można wykorzystać do zdobienia tą techniką znaleźć można w dobrych sklepach plastycznych oraz papierniczych.

Jak rozpocząć swoją przygodę z techniką decoupage?

Jak łatwo się domyślić, zawodowcy w dziedzinie ozdabiana przedmiotów tą metodą posiadają szeroki wachlarz przyborów oraz profesjonalny zestaw akcesoriów. Jednak, aby przekonać się czy ta technika sprawdzi się również u Ciebie, polecamy zakup jedynie podstawowych przyborów. Jednym z nich jest odpowiedni klej. Substancja klejąca do bardzo cienkich serwetek powinna być szczególnie przystosowana do ich przyklejenia, aby ich powierzchnia nie została przerwana. W zależności od rodzaju ozdoby, należy odpowiednio wygładzić jej powierzchnię, tak aby serwetki na trwałe się przykleiły. W przypadku ozdób drewnianych warto wyposażyć się w papier ścierny, najlepiej o niskiej granulacji. Do odtłuszczenia przedmiotów, które chcemy wzbogacić serwetkami do decoupage sprawdzi się zwykłą woda, alkohol czy specjalny detergent. Ostatnią rzeczą, którą można zakupić na samym początku nauki ozdabiania tą techniką jest farba akrylowa – służy do pokrywania przygotowanych powierzchni.

Trening czyni mistrza

Warto pamiętać, że technika decoupage wymaga cierpliwości oraz dokładności. Przyklejenie serwetek z początku może przynieść trochę trudności, lecz z częstym powtarzaniem czynności, może stać się to nowym hobby.

Artykuł powstał we współpracy z https://nastrychu.pl/pol_m_Decoupage-466.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here