Simon Beckett – dlaczego jego twórczość jest tak pasjonująca?

0
9422

Nie dość, że nie wie, dlaczego jego książki cieszą się taką sympatią wśród czytelników to dodatkowo przyznaje, że nadaje się to do głębszej analizy. Simon Beckett, bo o nim mowa, to wybitny twórca thrillerów i kryminałów, który w swych dziełach sprawnie buduje napięcie, kreując nastrój tajemniczości. Dzięki temu od pierwszych stron książki wprowadza czytelnika w stan grozy, stopniowo je podsycając. Może zatem ta umiejętna konstrukcja fabuły i stopień oddziaływania na odbiorców w głównej mierze odpowiada za sukces jego twórczości?

Krótki życiorys artysty

Simon Beckett urodził się 20 kwietnia 1960 roku, w Sheffield w północnej Anglii, w rodzinie wywodzącej się z klasy robotniczej. Choć ukończył anglistykę to początkowo pracował jako woźny, potem w ekipach remontowo-budowlanych, a nawet grał jako perkusista w kilku zespołach muzycznych. Kilka lat później przeprowadził się do Hiszpanii, gdzie pracował jako nauczyciel języka angielskiego, aby ponownie wrócić do Wielkiej Brytanii i tam zdobyć posadę niezależnego dziennikarza dla Timesa, Independent on Sunday, Daily Telegraph i Observera. W międzyczasie zaczął tworzyć pierwsze powieści kryminalne, które jednak początkowo nie spotkały się z wielkim uznaniem wśród czytelników. Sytuacja zmieniła się po opublikowaniu w 2006 roku pierwszej części bestsellerowego cyklu o Davidzie Hunterze, która została nominowana do Złotego Sztyletu, brytyjskiej nagrody literackiej, jaką przyznaje Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej autorowi najlepszej powieści kryminalnej. Dziś Simon Beckett jest szanowanym twórcą thrillerów medycznych, którego książki przetłumaczono na 27 języków i sprzedały się w ilości przekraczającej osiem milionów egzemplarzy!

Mistrz zaskakującego zakończenia

Simon Beckett nie tylko sprawnie konstruuje fabułę, ale również nie ma sobie równych, jeśli chodzi o tworzenie zaskakującego zakończenia. I gdy mogłoby się wydawać, że czytelnik oczyma wyobraźni zdążył już wskazać mordercę, kilka stron dalej okazuje się, jak bardzo pomylił się w swoich rozważaniach. Autor na sam koniec wyciąga asa z rękawa i dopiero wtedy wskazuje prawdziwe zakończenie.

Po jakie książki warto sięgnąć?

Simon Beckett w wielu wywiadach i w autorskich spotkaniach przyznaje, że dużą wagę przykłada do rzetelności swoich książek. Dlatego najpierw przeprowadza wnikliwe badania i analizy, aby potem sprawnie przenieść je do fabuły swoich dzieł. Właśnie z tego powodu, takie pozycje jak: „Zapisane w kościach” (2007), „Szepty zmarłych” (2009), „Wołanie grobu” (2011), „Niespokojni zmarli” (2017), „Rany kamieni” (2013) czy „Zimne ognie” z 2016 roku spotkały się z takim uznaniem wśród czytelników i należą do bestsellerowych powieści, po które powinien sięgnąć każdy miłośnik thrillerów kryminalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here