Trening mózgu

Masz mózg może działać lepiej, jeśli prawidłowo o niego zadbamy. Trening mózgu może przełożyć się na lepszą koncentrację, szybsze przyswajanie nowych informacji, sprawniejszą pamięć i większą kreatywność. Ale od czego zacząć trening mózgu? Podpowiadamy!

Jak działa nasz mózg?

Zanim zaczniesz trening mózgu, poświęć krótką chwilę na poznanie sposobu jego funkcjonowania. Nasz umysł pozwala nam na rozeznanie w konkretnej sytuacji oraz sprawne działanie ukierunkowane na dany cel. Jeśli coś nam się uda, mózg zapamiętuje dany sposób jako efektywny. Dlatego stając przed danym zadaniem po raz kolejny, będziemy mogli łatwiej je wykonać – w ten sam sposób.

Po odpowiedniej ilości powtórzeń będziemy czynność wykonywali już automatycznie. Kiedy na przykład myjesz zęby, nie musisz się na tym specjalnie koncentrować, ponieważ wszystkie ruchy wykonujesz automatycznie. Problem w tym, że z czasem mózg „rozleniwia się”, a zdolność koncentracji osłabia, przez co możemy mieć z nią problemy podczas nowych wyzwań.

Prosty trening mózgu – wykonywanie tych samych czynności w inny sposób

Możemy zatem ćwiczyć swój mózg wykonując najprostsze codzienne czynności w odmienny sposób, który będzie wymagał większego skupienia uwagi. Pozostając przy przykładzie mycia zębów, możemy to zrobić drugą ręką. Jeśli jesteś osobą praworęczną i zwykle myjesz zęby prawą ręką, spróbuj dla odmiany umyć je lewą.

Będzie to nie tylko trudniejsze, ale też bardziej wymagające dla twojego mózgu. Podobne zmiany można wprowadzać przy innych obowiązkach i powtarzalnych czynnościach – choćby wybierając inną drogę do pracy lub robiąc małe przemeblowanie.

Ćwiczenia na pamięć

By wzmocnić mózg, możesz też sięgnąć po różne ćwiczenia na pamięć. Najprostsze z nich polega na zapamiętywaniu użytecznych informacji, które wcześniej zapisywaliśmy. Możesz na przykład próbować zapamiętać listę zakupów, udając się do sklepu (ale na wszelki wypadek skontroluj swoją pamięć z faktyczną listą, zanim staniesz w kolejce do kasy).

Spróbuj zapamiętać swój plan dnia lub jakie wątki chciałeś poruszyć na spotkaniu ze współpracownikami. Dziś wszystko notujemy, często w pamięci elektronicznych nośników, przez co nasz mózg nawet nie musi próbować aktywizować pamięci, a to go osłabia. Oczywiście po bardziej zaawansowane ćwiczenia na pamięć też warto sięgać, ale na początek zwracanie uwagi na to, by częściej korzystać z własnej pamięci, jest świetnym pomysłem.

Naucz się czegoś nowego

Nauka nowych rzeczy to świetny trening mózgu. Jeśli możesz wygospodarować trochę czasu, naucz się nowego języka lub gry na wybranym instrumencie. To drugie (podobnie jak np. taniec) jest o tyle lepsze, że angażuje nie tylko procesy myślowe, ale też ciało. A co steruje ciałem? Bingo! Podwójny trening mózgu i jeszcze bonus dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here