Żelazko, jak nowe

Żelazko jest jednym z niezastąpionych domowych sprzętów, choć prasowanie nie jest moim ulubionym zajęciem. Najczęściej wykonuje je przed telewizorem, łącze przyjemne z pożytecznym. Niestety nie rzadko zafascynowana serialem, zapominam o żelazku i powstają na nim nieprzyjemne plamy, przypalenie, które uniemożliwiają prasowanie. Okazuje się, że czyszczenie przypalonego żelazka nie należy do najtrudniejszych i do tego jest na to kilka sposobów.
1. Nasyp na czarno – białą gazetę soli kuchennej, a następnie prasuj te powierzchnie, aż żelazko będzie zupełnie czyste.
2. Sporządź roztwór z wody i octu (2 szklanki wody i 1/4 szklanki octu). Zwilż szmatkę i czyść nią delikatnie stopę żelazka. Dodatkowo, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, należy namoczyć patyczek kosmetyczny w samym occie i czyścić nim te miejsca.
3. Przygotuj roztwór w proporcjach 1:1 z wody, octu i soli. Podgrzej mieszankę, tak by wszystkie składniki połączyły się ze sobą i były jednolite. Nasączamy gąbkę lub szmatkę w tym i delikatnie czyścimy żelazko.
4. Trudne zabrudzenia można próbować wyczyścić sodą oczyszczoną. Zrób z niej pastę (wystarczy dodać odrobinę wody) i za pomocą szczoteczki delikatnie szoruj zabrudzenie, uważaj, aby nie zniszczyć powłoki stopy żelazka.
5. Jeśli substancja, która zabrudziła i przywarła do żelazka jest woskowata, to można ją wyczyścić za pomocą gazety. Nagrzej żelazko, a następnie prasuj nim gazetę, tak by substancja przykleiła się do niej.
6. Przypalone substancje oleiste usuniemy z pomocą amoniaku, którym należy przetrzeć żelazko.
7. Na rynku są dostępne również gotowe preparaty do czyszczenia żelazka i bez żadnych przeciwwskazań można z nich spokojnie korzystać. Jednakże warto mieć na uwadze, iż gotowe sklepowe preparaty są o wiele droższe niż domowe, niezastąpione produkty, jak ocet czy soda oczyszczona.
Zanim przystąpimy do czyszczenia żelazka, pamiętaj, by w instrukcji obsługi swojego modelu sprawdzić, jakie są zalecenia producenta. Niektóre sposoby mogą zniszczyć żelazko, tak jak np. czyszczenie teflonu sodą oczyszczoną.

intelektualnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here