Decydując się na zakup telewizora z 3D spotkamy się z dwoma rodzajami wykorzystanych w nich technologii: aktywną oraz pasywną. Przy wyborze telewizora musimy wiedzieć co zyskamy dzięki jednej, a co dzięki drugiej opcji, mianowicie jakie funkcje sieciowe oraz multimedialne posiadają. Są również modele, które wyposażono w obie technologie jednocześnie, na co więc warto się zdecydować?
Jak działa technologia trójwymiarowa?
Bez względu na rodzaj wykorzystanej technologii wszystkie telewizory posiadają wspólną zasadę: każde oko odbiera inny obraz, natomiast mózg porównuje je oraz łączy w całość. Sposób odbierania, który jest najprostszy i najbardziej popularny to okulary, gdzie szkła pełnią rolę filtra.
Technologia trójwymiarowa aktywna
Ten rodzaj technologii jest wykorzystywany częściej, ze względu na brak konieczności dokonywania dużych zmian w obecnych modelach telewizorów. Za wyświetlenie obrazu trójwymiarowego odpowiedzialne są okulary, wykonane z filtra polaryzacyjnego, a także ciekłych kryształów.
„Szkło” pod wpływem przyłożonego napięcia jest w stanie przyciemnić się oraz nie przepuścić obrazu, który przeznaczony jest dla drugiego oka. Migawki naprzemiennie się otwierają i zamykają, dzięki czemu nie są konieczne duże modyfikacje. Jedną z nich jest konieczność podwojenia minimalnej częstotliwości odświeżania z 60 Hz na 120 Hz. Zjawisko migotania pojawia się dosyć często, więc wartość ta może być także podwyższona przez producentów do 480 Hz.
Technologia aktywna charakteryzuje się przede wszystkim obrazem bardzo wysokiej jakości i rozdzielczości, nawet Full HD dla każdego oka. Tutaj jednak okulary są dosyć drogie – mogą kosztować nawet kilkaset złotych za parę, możemy zaobserwować migotanie na ekranie. Ponadto jest tu wymagana bateria, co wiąże się ze wzrostem ich wagi, musimy również pamiętać o jej regularnym ładowaniu. Czasem też zdarzają się problemy z synchronizacją z naszym telewizorem.
Technologia trójwymiarowa pasywna
W tym przypadku nie ma konieczności korzystania z okularów o zaawansowanej budowie ani ze źródła napięcia. Posiadają prostą budowę, przez co ich cena jest znacznie niższa.
W tej technologii producenci wykorzystują kilka rodzajów okularów:
- Anaglifowe – posiadają szkła o różnych kolorach, dostępne w dwóch opcjach: czerwono-zielone oraz czerwono-niebieskie, na ekran są rzucane dwie opcje wyświetlanego obrazu, każdy w innym odcieniu i przeznaczony dla innego oka. Okulary anaglifowe posiadają jednak pewne ograniczenia, na przykład słabą wierność w odwzorowaniu kolorów.
- Polaryzacyjne – tutaj na ekran rzucane są dwie wersje obrazu spolaryzowane kołowo. „Skło”, do którego ma dotrzeć światło spolaryzowane w przeciwnym kierunku, zatrzyma je, dzięki czemu do każdego oka dotrze inna wersja obrazu. Dzięki polaryzacji kołowej możliwe jest również przechylenie głowy bez utraty trójwymiarowego obrazu. W okularach polaryzacyjnych nie mamy też do czynienia z problemem z nasyceniem kolorów.
Technologia pasywna wymaga wykonania specjalnego typu ekranu, co wiąże się z wyższymi kosztami produkcji, a co za tym idzie – samego produktu.
Ten rodzaj technologii ma wiele zalet: okulary kosztują niewiele – około 30 złotych, nie mamy tu do czynienia z efektem migotania ekranu, a także nie wymaga źródła energii, na przykład baterii. Musimy jednak wiedzieć, że technologia pasywna da nam obraz gorszej jakości, a także niższą rozdzielczość obrazu.
Przyszłość trzeciego wymiaru
Trzeba przyznać, że wielkie boom na kupno telewizorów z technologią 3D nieco minęło, wszyscy oczekują momentu, w którym do sprzedaży zostanie wprowadzona autostereoskopia, czyli oglądanie obrazu trójwymiarowego bez konieczności używania okularów.
W chwili obecnej ten rodzaj technologii wciąż jest konstruowany, doskonalony i dopracowywany, ponieważ jakość obrazu nie jest identyczna dla każdej osoby oglądającej, w przypadku oglądania filmu w większej grupie osób.
Rozdzielczość w telewizorach 3D
Jeśli chodzi o technologię pasywną konieczne jest tu wyświetlanie dwóch wersji obrazu przez jeden ekran, więc każda z nich posiada udostępnioną połowę pikseli w pionie bądź w poziomie. Mówiąc ściślej chodzi o to, że obraz zostanie wyświetlony w rozdzielczości 1920 x 540 px zamiast 1920 x 1080 px. Technologię tą mogą uratować telewizory 4K, które dają widzowi możliwość obejrzenia filmu trójwymiarowego w rozdzielczości HD dla każdego oka, nie tracąc przy tym na jakości.
Jeśli chodzi o technologię aktywną problem ten nie pojawia się w niej, ponieważ obraz dla każdego oka jest wyświetlany w rozdzielczości HD – 1080 px.
Czeka nas spory wydatek
Jeśli chcemy zainwestować w telewizor z technologią 3D musimy z kieszeni wyciągnąć przynajmniej 3000 złotych oraz dokupić dodatkowo okulary. Ceny tego typu telewizorów mogą osiągnąć nawet kosmiczne ceny – do 50 000 złotych, jednak oferują one bardzo zaawansowane możliwości i duże rozmiary.
Kupując tego typu produkt skonsultujmy nasz wybór z pracownikiem sklepu RTV, ponieważ posiada on niezbędną wiedzę i bez problemu pomoże nam w podjęciu słusznej decyzji.