W dzisiejszych czasach smartfony zdominowały rynek telefonii komórkowej. Istnieją nawet modele, dzięki którym już za niewielkie pieniądze możemy otrzymać całkiem dobry telefon, spełniający nasze podstawowe oczekiwania. Czym zatem kierować się przy jego wyborze?

Na czym tak naprawdę nam zależy?

Przede wszystkim musimy określić nasze potrzeby, czyli zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań, wiadomo, że tańsze modele nie będą posiadać wszystkich nowoczesnych funkcji, jednak podstawowe modele w pełni mogą nas usatysfakcjonować.

Zastanówmy się więc nad następującymi kwestiami:

 • Czy nasz telefon ma spełniać nie tylko funkcję dzwonienia, ale również umożliwiać nam słuchanie muzyki, bądź oglądanie filmów?
 • Czy chcemy, aby nasz telefon robił dobrej jakości zdjęcia i kręcił filmy w zadowalającej rozdzielczości?
 • Czy ekran powinien mieć wysoką rozdzielczość, a także dawać nam dobrą jakość obrazu?
 • Czy chcemy instalować na telefonie aplikacje oraz grać w rozmaite gry, zarówno te proste, jak i te bardziej wymagające?
 • Jak długo powinna wytrzymać bateria w naszym telefonie?
 • Czy oczekujemy wysokiej jakości rozmów prowadzonych przez urządzenie?
 • Czy liczy się dla nas jego wygląd?

Są to najważniejsze kwestie, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze taniego smartfona. Dzięki temu zrobimy szybką selekcję i odrzucimy wiele propozycji, które nie spełniają naszych oczekiwań.

Istotne parametry

Przy wyborze taniego smartfona również musimy zwracać uwagę na wszystkie parametry, by dobrać dla siebie właściwy model telefonu. Przede wszystkim sprawdźmy jaki system znajduje się na danym telefonie. Większość posiada system Android, najnowsza jego wersja to 4.4.4., choć dostępna jest w smartfonach z wyższej półki. W podstawowych modelach możemy znaleźć androida 4.2 oraz 4.4., które są w zupełności wystarczające dla normalnego użytkownika, który i tak nie dostrzegłby różnicy.

Istotny jest również rok, w którym dany telefon został wyprodukowany – jeśli trafi nam się model sprzed kilku lat może okazać się on prawdziwym rodzynkiem i idealnym telefonem dla nas. Zależne jest to jednak od podzespołów i ich rodzajów, a także wsparcia producenta w kwestii aktualizacji. Musimy także liczyć się z tym, iż starsze telefony będą posiadać starsze wersje systemów, które niekoniecznie spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

Wiele osób przykłada dużą wagę do długości pracy baterii – najczęściej niestety okazuje się, że tanie smartfony mają dosyć krótki czas pracy na baterii. Nie oznacza to, że musimy na ten sprzęt wydać dużo pieniędzy, wystarczy dokładnie zerknąć na parametry poszczególnych modeli i znaleźć ten, który charakteryzuje się najbardziej pojemną baterią.

Ważna jest także pojemność naszego telefonu, zwróćmy uwagę na to, aby posiadał może nie tyle dużą wbudowaną pamięć, co możliwość rozbudowania jej za pomocą karty MicroSD. Zwykle pamięć telefonu pozwala na wykonanie kilkunastu zdjęć, nakręcenie kilku filmików i wgraniu niewielu piosenek.

Jakim budżetem dysponujemy?

Jest to najważniejsza kwestia, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup smartfona. Oto kilka opcji:

 • Jeśli zamierzamy wydać na telefon nie więcej niż 300 złotych, musimy ograniczyć nieco swoje oczekiwania. Otrzymamy bardzo podstawowe modele smartfonów renomowanych marek, które nie będą wyróżniały się najlepszymi parametrami, choć dla niektórych mogą być w zupełni wystarczające. W tej cenie możemy spodziewać się mniej więcej 4-calowego ekranu o całkiem dobrej rozdzielczości, dwurdzeniowego procesora, około 512 MB wbudowanej pamięci, oraz aparat 2 Mpix – jak widać niczym nie zachwyca, choć spełnia podstawowe wymagania, dotyczące prostego i taniego smartfona.
 • Jeśli możemy dołożyć jeszcze 100 złotych może się okazać, że otrzymamy lepszy sprzęt za tak niewielką dopłatą. Za kwotę 400 złotych możemy dodatkowo otrzymać smartfon z dobrym androidem, który będzie płynnie działał i charakteryzował się solidniejszym wykonaniem. Telefon nie sprawia już wrażenia „taniego”. Pamięć wbudowana zazwyczaj jest taka sama, możemy jednak spodziewać się większego ekranu o lepszej rozdzielczości, a także aparatu fotograficznego, który wykona całkiem przyzwoite zdjęcia.
 • Kolejne 100 złotych może wzbogacić nasz smartfon w model dual sim, czyli taki, do którego istnieje możliwość włożenia dwóch kart SIM. Tutaj także mamy do czynienia z około 4.5 calowym ekranem AMOLED, czyli uzyskamy lepszą głębie kolorów. W tym przypadku możemy również spodziewać się około 4 gigabajtów wbudowanej pamięci, co daje nam już pole do popisu.
 • 600 złotych to już dwukrotnie większy wydatek, niż zakładaliśmy, warto jednak poznać właściwości smartfonów na tym poziomie, by zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować nieco więcej, otrzymując wszystkie najlepsze parametry. Tutaj mamy zagwarantowany dobry android z dwurdzeniowym procesorem, a także około 8 GB wbudowanej pamięci. Smartfony w tym przedziale cenowym charakteryzują się wysoką jakością i solidnością wykonania. Mają również do 1 Gb pamięci RAM, a także bardzo dobry aparat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here