Słowacja urzekła polskich turystów już dawno, zaś liczne atrakcje tego kraju sprawiają, że coraz chętniej go odwiedzamy. Wśród licznych obiektów zasługujących na uwagę znajdują się również jaskinie. Jedną z ciekawszych jest Jaskinia Harmanecka w południowej części Wielkiej Fatry. Jaskinię tę można zwiedzać z przewodnikiem, a zajmuje to godzinę. Warto. Trasa turystyczna ma długość kilometra, zaś na maszerujących nią turystów czekają ciekawe jaskiniowe atrakcje.
Jaskinia Harmanecka odkryta została w 1932 roku, wiadomo jednak, że niektóre jej fragmenty znane były miejscowym pasterzom znacznie wcześniej. Tu, w tej jaskini, mieszkańcy okolicznych miejscowości ukrywali się przed okupantem. Swą turystyczną karierę jaskinia rozpoczęła jednak dopiero w 1950 roku, kiedy to dla zwiedzających przygotowano specjalną trasę turystyczną.
Jaskinia ta powstała w wapieniach triasowych podczas orogenezy alpejskiej. Liczne trzęsienia ziemi zaznaczyły się tu bardzo czytelnie. Można tu znaleźć m. in. wielkie, zawaliskowe komnaty, nie brak również spiralnych kotłów oraz kopuł stropowych, które są już efektem działalności wody.
Największą ciekawostką jest tu jednak występowanie warstwy mleka wapiennego, które pokrywa większość form krasowych. W efekcie wyróżniają się one swą śnieżnobiałą barwą. Jednym z ciekawszych obiektów w jaskini jest biały kamienny wazon, który ma podobno moc spełniania życzeń. Ten biały wazon stał się również symbolem jaskini.

restandsleep.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here