Czy warto brać kredyty w obcych walutach? Wszystko zależy od obowiązujących kursów walut. Zazwyczaj są one stałe, ale raz na jakiś czas zdarzyć się mogą sytuacje, gdy wartość danej waluty gwałtownie wzrośnie. Wtedy trzeba liczyć się z większymi ratami do spłaty za daną należność. Wiedzą o tym doskonale wszyscy „frankowicze”, czyli osoby biorące kredyty we frankach szwajcarskich, których wartość jest bardzo duża. Z pewnością wielu z nas pamięta jeszcze czasy kryzysu finansowego 2008. Właśnie najbardziej dotknął on „frankowiczów”.
Dlaczego Polak bierze kredyt w obcej walucie?
Jest na to wiele czynników. Pierwszym jest w dużej mierze chęć poczucia się lepszym od pozostałych. Branie kredytu w walucie zagranicznej wielu osobom pozwala czuć się kimś lepszym, żyjącym na wyższej stopie, ale to tak naprawdę pozory. Opadnięcie z optymistycznej chmurki następuje w sytuacjach, gdy odsetki z kredytu zaczynają dramatycznie rosnąć, a my zauważamy, że ciągle brakuje nam pieniędzy. Na początku kredyty zagraniczne wydają się nam znacznie korzystniej oprocentowane i tak bywa dość często. Trzeba jednak w znacznym stopniu uważać . Jeśli bierzemy kredyt zagraniczny i nie do końca znamy obcy język, powinniśmy korzystać z pomocy osoby bliskiej, która wyjaśni nam wszystkie meandry i zawiłości procedur oraz warunków przyznania pożyczki. Kredyty zagraniczne w praktyce spłaca się o wiele dłużej, niż te typowo polskie. Nie zniechęca to jednak wielu osób do tego, aby je brać. Kredyt zagraniczny jest wygodny przede wszystkim dla tych, którzy za granicą pracują, żyją i planują swoją przyszłość.
Płacisz wyższe raty, ale z dłuższym okresem spłaty
Kredyty zagraniczne mają jeszcze jeden olbrzymi plus. W razie problemów ze spłatą zawsze można skorzystać z socjalnego wsparcia, czego w Polsce raczej nie ma. Tak to już się składa, że dział socjalny dla obcokrajowców za granicą jest silnie rozbudowany i pomaga już w najmniejszych kryzysach. Jeśli większość naszych zarobków idzie na spłatę należności, nikt nas nie pozostawi samych z problemem. Korzystając z pomocy socjalnej danego państwa, będziemy w stanie opłacić wszelkie obowiązkowe rachunki, a także zadbać o podstawowe warunki bytowe. Kredyty zagraniczne w dużym stopniu wymagają większej weryfikacji od strony ich udzielającej. Tutaj nie przejdą żadne podrabiane papiery, dotyczące aktualnego miejsca zatrudnienia czy zamieszkania. Oprocentowanie tego typu kredytów jest wysokie, ale coś za coś. Można rozłożyć raty spłat nawet na kilkadziesiąt lat, a to zawsze w praktyce wiązało się z tym, że odsetki automatycznie szybują w górę. Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiedzialność oraz świadomość tego, w co się pakujemy.

optimusplus.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here