Śledząc rynek technologiczny możemy zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się kamery cyfrowe – zabieramy je ze sobą na wakacje oraz wszelkiego rodzaju uroczystości, by utrwalić najpiękniejsze wspomnienia. Producenci zapewnili nam tak szeroką ofertę kamer cyfrowych, że nie będąc profesjonalistą możemy mieć spory problem z podjęciem właściwej decyzji. Warto jednak zdecydować się na opcję Full HD i wziąć pod uwagę inne istotne parametry.

Ile musimy wydać?

Chcąc kupić swoją pierwszą kamerę cyfrową musimy przygotować się na niemały wydatek, oferta dla amatorów jest bardzo bogata, jednak chcąc mieć solidny sprzęt musimy uważać na niskiej jakości urządzenia lub sprzedawców, którzy chcą nam wcisnąć zaawansowane urządzenie, którego funkcji i tak nie wykorzystamy.

W zamian za niską cenę zyskamy niską jakość materiałów, z których jest wykonana kamera, a także podzespołów, które się w niej znajdują. W efekcie odtworzony film będzie niewyraźny, blady i nieciekawy. Z kolei drogie kamery cyfrowe mogą przydać się profesjonalistom, którzy na co dzień pracują z takim sprzętem. Tego typu urządzenia faktycznie mają najlepsze na rynku parametry, ale przeciętny użytkownik może nie zauważyć nawet różnicy między najlepszym sprzętem, a tym ze średniej półki.

Podstawowe modele kamer cyfrowych kosztują około 400 złotych i zaspokoją amatorów. Jeśli chcemy zakupić bardziej profesjonalny sprzęt musimy wydać od 600 do 1500 złotych, natomiast profesjonalne kamery to kwota kilku tysięcy złotych.

 

Wszystko zależne jest od parametrów, na które się zdecydujemy i od naszych oczekiwań – jeśli chcemy kupić wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu wiele się nauczymy i nakręcimy filmy świetnej jakości, musimy liczyć się z większym wydatkiem.

 

Będąc amatorem warto wybrać tą kamerę, która zaliczona jest do modeli podstawowych i średnio zaawansowanych – nie zapłacimy wtedy więcej, niż 3000 złotych.

Kamera cyfrowa Full HD

Tego rodzaju sprzęt nie jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów. Tryb nagrywania Full HD pozwala na uzyskanie o wiele lepszej ostrości oraz jakości obrazu.

Ze względu na rodzaj nośnika kamery cyfrowe możemy podzielić na:

  • nagrywające na kasety – są to niewielkich rozmiarów kasetki, a zapis na nich gwarantuje nam niezwykle dobrą jakość, musimy jednak pamiętać, że będzie się ona pogarszać z każdym następnym nagraniem na tej kasecie. Posiadają niewielkie pamięci – około 60 minut nagrywania, kosztują około 10 złotych za sztukę.
  • nagrywające na karty pamięci – nowoczesne kamery posiadają sloty na karty SD, SDHC czy SDXC oraz dodatkowo mają pamięć wewnętrzną, karty charakteryzują się dużymi pojemnościami, dzięki czemu możemy zyskać wiele godzin filmu w jakości Full HD, karty pamięci zajmują mało miejsca i są bardzo poręczne, kosztują w zależności od pojemności średnio 50 złotych.
  • nagrywające na twardy dysk – tutaj obraz rejestrowany jest na wbudowanym w kamerę dyskiem twardym, jego pojemność jest bardzo duża – ponad 100 gigabajtów, dzięki czemu nie musimy martwić się o czas nagrywania. Co więcej, pliki znajdujące się na dysku możemy usuwać czy kopiować, co odbywa się przez złącze USB. Musimy jednak uważać, by nie uszkodzić dysku, który jest podatny na wstrząsy.

 

Jaka matryca w kamerze HD?

Im większa matryca, tym lepiej, rozmiary matrycy mogą być następujące:

  • 1/6,
  • 1/3.6,
  • 1/3,
  • 1/1.8.

Tutaj główną rolę odgrywa druga liczba – im mniejsza  tym jakość obrazu będzie większa. Ponadto liczy się również liczba pikseli rejestrowanych przez matrycę. Rozdzielczość HD to 1920 x 1020, co daje nam prawie 2 miliony efektywnych pikseli, choć liczba ta może być znacznie większa.

Musimy także zdecydować się na właściwy rodzaj matrycy, jednym z nich jest CCD – Charge-Coupled Device, zawarty w większości profesjonalnych kamer cyfrowych Full HD. CCD zapewnia mniejszą ilość przekłamań, lepszą czułość, a także niższy poziom szumów, możemy również spotkać się z oznaczeniem „3CCD”, czyli rozczepienie światła na 3 bazowe kolory RGB.

Istnieje także drugi rodzaj matrycy – CMOS, który charakteryzuje się niezwykle dużą rozdzielczością, pobierając przy tym jedynie 20% energii, która jest niezbędna do pracy. Przetworniki CMOS eliminują efekt uboczny jakim są pionowe rozmycia silnych świateł. Ten rodzaj matrycy pracuje zdecydowanie szybciej, możemy też odczytać dowolną ilość pikseli.

Czym jest ogniskowa obiektywu?

 

Tutaj ma znaczenie szerokość kadru oraz powiększenie, czyli zoom optyczny. Rozpiętość ogniskowych jest bardzo duża, na przykład od 40 do 700 mm, gdzie dolna wartość daje wystarczająco szeroki kąt widzenia, by w niewielkiej odległości móc złapać w kadr duży obiekt, natomiast górna granica umożliwia nam uchwycenie detali, na przykład zdobień na zabytkowej kamienicy, która jest bardzo wysoka. Dolna wartość ogniskowej powinna być jak najniższa, dzięki czemu nawet w małych pomieszczeniach będziemy w stanie sfilmować duże obiekty czy kilka osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here