W czasach nowoczesnej technologii wielu z nas rezygnuje z takich sprzętów, jak telewizory i zastępuje je dużymi monitorami, które są w stanie wyświetlać nam bardzo dobrą jakość obrazu. W sprzedaży możemy już znaleźć monitory, które posiadają wbudowany tuner TV – czy warto decydować się na taki sprzęt?

Zasady działania

Monitor, który posiada tuner TV działa na bardzo podobnej zasadzie jak tradycyjny telewizor, ogromnym plusem jest wbudowany dekoder, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania do niego innych urządzeń, czy uruchamiania komputera.

Nie możemy jednak zapomnieć o antenie, dzięki której jest możliwy odbiór sygnału i prawidłowe funkcjonowanie monitora. Sterowanie natomiast odbywa się w sposób bardzo tradycyjny: wystarczy włączyć i rozpocząć sterowanie przy użyciu pilota.

Istotne parametry

Decydując się na zakup monitora z tunerem TV zwróćmy uwagę na:

  • Jakość obrazu – by cieszyć się oglądaniem filmów w dobrej jakości musimy zainwestować w monitor z dobrą matrycą, kolejną sprawą są kąty widzenia – im szersze, tym lepsze, zależy jaka matryca została zastosowana. Jeśli oczekujemy najlepszej jakości obrazu i szerokich kątów widzenia musimy zainwestować w wyświetlacz IPS, który znajduje się przeważnie w monitorach dla grafików komputerowych. Nie decydujmy się na modele, które charakteryzują się bardzo niską jakością, ponieważ zazwyczaj znajdują się w nich bardzo kiepskie matryce, co przełoży się na słabe odwzorowanie kolorów, niski kontrast oraz bardzo wąskie kąty widzenia.
  • Tuner TC DVB-T – jego obecność jest niezbędna, jeśli nie chcemy podłączać do niego dodatkowych urządzeń, niektóre modele posiadają wbudowany tuner DVB-T, oznaczone są jako MPEG-4, dzięki czemu mamy gwarancję odbioru telewizji naziemnej.
  • Rozmiar ekranu – większość modeli oferuje niezbyt duże ekrany, w porównaniu z telewizorami, jednak nie każdy z nas oczekuje ogromnych rozmiarów takiego urządzenia. Z pewnością nada się zarówno do przestrzennego salonu, jak i przytulnej, małej sypialni. Wybierając przekątną ekranu skupmy się również na jego rozdzielczości – najlepszym wyborem będzie zakup wyświetlacza, który oferuje nam rozdzielczość Full HD.

Przydatne funkcje

Nasz monitor z tunerem TV może posiadać możliwość nagrywania filmów na zewnętrzny nośnik, przez co możemy obejrzeć wybrany przez nas film w dowolnym czasie. Kolejną przydatną funkcją jest PIP, czyli Picture in Picture, tak zwana funkcja obrazu w obrazie. Polega ona na możliwości jednoczesnego korzystania zarówno z komputera, jak i telewizora

Bardzo popularna jest też funkcja Smart TV, gdzie nasz monitor staje się prawdziwym telewizorem, który posiada mnóstwo dodatkowych możliwości: dostęp do VOD, wielu aplikacji, gier czy internetu.

Niezbędne wyposażenie

Każdy monitor z tunerem TV musi posiadać oczywiście pilot, dzięki któremu możemy przełączać kanały czy zarządzać innymi funkcjami, jest więc niezbędny przy każdej wykonywanej czynności, związaniem z użytkowaniem tego typu urządzenia.

Taki monitor koniecznie musi posiadać wbudowane głośniki. Wielu ludzi inwestuje, by zagwarantować sobie kino domowe. Dzięki takiej opcji możemy zyskać pewną niezależność od reszty sprzętów.

Dobrze, jeśli nasz monitor będzie miał porty USB, do których możemy podłączyć dysk zewnętrzny albo pendrive’a. Porty stanowią podstawowe wyposażenie każdego monitora z tunerem TV, przez co swobodnie możemy obejrzeć film lub posłuchać muzyki, która znajduje się na zewnętrznym nośniku.

By móc podłączyć laptop, smartfon czy konsolę do gier, monitor musi mieć wejście HDMI, przyda się także moduł Wi-Fi, dzięki czemu połączymy się z internetem za pomocą sieci bezprzewodowej, będziemy mogli również przyłączyć monitor do sieci domowej.

Dla kogo?

Monitory z tunerem TV to świetnie rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, jedno urządzenie pełni funkcję dwóch, dzięki czemu zyskujemy miejsce i oszczędzamy sporo pieniędzy na braku konieczności kupna telewizora. Pamiętajmy jednak, że monitory nie dadzą nam takiej jakości obrazu oraz dźwięku jaką dają nam nowoczesne telewizory.

Musimy też pomyśleć o swoich potrzebach – jeśli oglądamy dużo telewizji nie ma sensu zakup monitora. W przypadku, gdy dzieje się to sporadycznie, a częściej korzystamy z komputera taka inwestycja nam się opłaci.

Ceny urządzeń

Nie ma co ukrywać, że monitor z tunerem Tv będzie znacznie droższy od tradycyjnego modelu urządzenia – solidne kosztują około 700 złotych. Możemy jednak kupić nieco tańszy wyświetlacz i zainstalować dekoder DVB-T poprzez port USB lub magistralę komunikacyjną PCI w komputerze. W takim przypadku musimy więc dokupić dodatkowe urządzenie, czyli oddzielny dekoder i każdorazowo włączać komputer, by obejrzeć film czy program.

Jeśli zamierzamy kupić monitor z tunerem TV skorzystajmy z pomocy fachowca, który dokładnie opisze nam działanie konkretnych modeli i dopasuje ten, który odpowiadał będzie naszym potrzebom. Nie poleca się również zbyt dużo oszczędzać – otrzymamy wtedy niskiej jakości sprzęt, który okaże się zbędnym wydatkiem, a nie funkcjonalnym urządzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here