Leśne wędrówki: jak uchronić się przed kleszczami?

Kleszcze mają swoje upodobania odnośnie ludzkiego zapachu. Jedne osoby po jednorazowym spacerze w lesie mogą być wręcz oblepione kleszczami, gdy akurat panuje w przyrodzie okres żerowania tych zwierzątek. Inne osoby natomiast wyjdą z lasu w tym samym okresie zupełnie nietknięte. Od czego to zależy i co najważniejsze: jak ustrzec się przed kleszczami? Co odstrasza kleszcze? Sprawdź!

Olejki eteryczne i zioła oraz czosnek
Wśród naturalnych środków niefarmakologicznych, bardzo dobrze działają naturalne zioła, które intensywnie pachną. Ich zapach jest nie do zniesienia dla kleszczy. Warto więc pocierać się wacikiem nasączonym pachnącymi ziołami. Może to być czosnek, ale także szałwia, pokrzywa i wiele innych. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie na przykład torebek po ziołowych herbatkach. Po wyparzeniu nadal intensywnie pachną.

Pamiętajmy, że kleszcze wykazują największą aktywność rano i wieczorem. Dlatego na spacery po lesie najlepiej wybierać się w środku dnia. Chodząc po lesie, uważajmy, aby nie dotykać liści drzew, nie ocierać się o gałęzie i nie chodzić po trawie lub po runie leśnym. Najlepiej jest chodzić środkiem piaszczystej drogi. Chodząc po lesie, otrząsajmy co jakiś czas luźne partie ubrania i ścierajmy pot z karku oraz z eksponowanych części ciała.

Warto używać środków, dostępnych w każdej aptece: ale takich, w których zawartość DEET jest na poziomie maksymalnie 30%. Jeśli chcemy zabezpieczyć się mocniej, można wybrać środek o nazwie permetryna. Jednak trzeba nią pryskać jedynie ubrania, a nie skórę.

yoggi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here