To jedno z ciekawszych miast w Małopolsce, które zachwyca malowniczym położeniem oraz ciekawą zabudową. Brzesko z pewnością zasługuje na wagę, a wycieczki po tym mieście mogą sprawić wiele przyjemności. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie zabytki zasługują tu na uwagę?
Lokowane w połowie XIV wieku miasto zachwyca pięknym rynkiem, wytyczonym w czasie lokacji miasta. Jego ozdobą jest wzniesiony w początkach XX wieku ratusz, pełniący obecnie rolę ośrodka kultury oraz barokowa figura św. Floriana. W pobliżu rynku wznosi się najcenniejszy zabytek miasta, jakim jest kościół św. Jakuba Apostoła Większego. Jego początki sięgają XV wieku, a mimo rozbudowy w kolejnych stuleciach nadal można tu dojrzeć wiele elementów typowych dla gotyku.
Nieco poza centrum miasta znajduje się piękny park, a na jego terenie – pałac Goetza. Pałac ten wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku dla miejscowego przemysłowca, Jana Albina Goetza – Okocimskiego. Wielu z nas kojarzy go przede wszystkim jako właściciela tutejszego browaru, który zresztą sąsiaduje z zespołem parkowo-pałacowym. To doskonale znany Browar Okocim, któremu swą największą sławę zawdzięcza Brzesko. Założony w połowie XIX wieku swego czasu był jednym z największych browarów na terenie nie tylko Galicji, ale całych Austro-Węgier. Do dziś na terenie zakładu zachowało się wiele zabytkowych budynków, jak „stary pałac”, czyli budynek służący administracji browaru. W pobliżu tego zakładu znajduje się również ciekawe osiedle – skupisko drewnianych domków, zbudowanych w połowie XIX wieku dla zatrudnionych w brzeskich browarach pracowników. Dziś osiedle to jest jednym z wielu obiektów, które znalazły się na Szlaku Architektury Drewnianej.

dlaturysty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here