tapioka

Pudding z tapioki – składniki

  1. 400 ml mleka kokosowego
  2. 1/4 szklanki szklanki tapioki
  3. kawałek laski wanilii lub 1 łyżeczka pasty waniliowej
  4. 2 łyżki cukru brzozowego (ksylitolu) lub 2 łyżki syropu klonowego

Pudding z tapioki – przygotowanie

  • W rondelku lub garnku z grubym dnem zagotować mleko kokosowe lub mleko kokosowe z dodatkiem wody lub zwykłego mleka krowiego. Na gotujące się mleko (nie na zimne!) wsypać tapiokę. Zagotować, przykryć, gotować pod przykryciem przez ok. 20-25 minut (drobne kuleczki tapioki) i ok. 40-45 minut (większe kuleczki).
  • W czasie gotowania należy co kilka minut pudding energicznie zamieszać, aby nie przywierał do dna i miał kremową konsystencję.
  • Tapioka jest ugotowana gdy kuleczki staną się całkowicie przezroczyste (w środku nie będą już w ogóle białe).
  • Na początku gotowania dodać przepołowioną i wyłuskaną wanilię (laskę wraz z ziarenkami) i cukier. Po ugotowaniu deser ma mieć płynną, lejącą konsystencję.

Warianty smakowe

  • Czekoladowy pudding z tapioki: na koniec, do ugotowanego puddingu dodać 2 – 4 kosteczki gorzkiej czekolady i energicznie wymieszać łyżką. Podawać z bananem i opcjonalnie z syropem klonowym.
  • Pudding z tapioki ze sproszkowaną zieloną herbatą (matcha): na koniec, do ugotowanej tapioki dodać 1/2 łyżeczki matchy (proszku) uprzednio rozprowadzonej w łyżce wody lub mleka. Jeśli ktoś lubi i używa, może dodać też 2 kosteczki białej czekolady. Podawać z owocami egzotycznymi np. z papają lub mango.
  • Z posiekanymi niesolonymi pistacjami, granatem lub świeżym dojrzałym ananasem (lub mango, papaja, żurawiną).

Wskazówki

Tapioka (granulat z tapioki) powstaje ze skrobi manioku, ma neutralny smak i nie powoduje alergii. Wykorzystywana jest do wyrobu budyniów, legumin, a także do zagęszczania.

pudding z tapioki - przepis na pyszny deser

Tapioka – wartość odżywcza

Bulwy manioku zawierają 2% białka, 0,3% tłuszczu, 5% węglowodanów, 20–40% skrobi, witaminy B1, B2, C i PP oraz związki wapnia. Nie mogą być spożywane w stanie surowym ze względu na zawartość glikozydu manihotoksyny, w wyniku rozpadu której powstaje kwas pruski. Po wysuszeniu, upieczeniu lub ugotowaniu bulwy tracą właściwości trujące. Tapioka powstaje ze skrobi manioku. W składzie zawiera duże ilości węglowodanów i niewiele białka. Duże znaczenie ma zawartość witaminy A. Szczególnie wysoka zawartość tej witaminy znajduje się w odmianie żółtej. Tapioka pozyskiwana z jej bulw może stanowić uzupełnienie diety w składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Związki o działaniu przeciwutleniającym obecne w tapioce to: skopolina, skopoletyna i diterpenoidy. Wśród kumaryn wyróżnia się 3-glikozydy katechinowe, galokatechinę i 3-glikozydy flawonu (3-rutozyd rutyny i kemferolu), które wykazują korzystne działanie dla zdrowia układu krążenia

Tapioka – działanie lecznicze

Badanie osób chorych na cukrzycę wskazuje na potencjalnie korzystne działanie tapioki. Dzięki zastąpieniu pszenicy można uzyskać szesnaście razy większą ilość błonnika w diecie i zmniejszyć czterokrotnie podaż cukrów prostych. Zmniejszeniu ulega również ilość tłuszczu w diecie, co jest korzystne również w przypadku dyslipidemii. Ze względu na zawartość oligosacharydów, tj. arabinozy i galaktozy, tapioka wykazuje działanie prebiotyczne. Udowodniono jej wpływ na wzrost pięciu szczepów Bifidobacterium i trzech Bacteroides, które korzystnie oddziałują na organizm człowieka, zasiedlając przewód pokarmowy. Ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów tapioka może być stosowana jako posiłek regeneracyjny po wysiłku fizycznym. Pozwala na szybką odbudowę zapasów glikogenu w mięśniach. Znajduje również zastosowanie w dietach mających na celu przybranie na masie ciała, dla rekonwalescentów i w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Spożywanie tapioki wpływa na produkcję glukozaminy, dzięki czemu można poprawić stan stawów – wspomaga zachowanie ich sprawności i łagodzi dolegliwości bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here