wzkaźnik BMI

Wskaźnik BMI (z angielskiego Body Mass Index) to współczynnik, który pozwala obliczyć, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Jak obliczyć BMI? Obliczanie BMI jest niezwykle proste, musisz zastosować tylko prosty wzór BMI. Wskaźnik BMI nie mierzy zawartości tłuszczu w organizmie, jednak skutecznie pozwala stwierdzić, czy nie grozi nam otyłość, nadwaga lub niedowaga. BMI dla mężczyzny wylicza się tak samo jak dla kobiety.

BMI – wzór

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

Jak obliczyć BMI? – wystarczy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu, np.:Jeśli masz 165 cm wzrostu, pomnóż 1,65 x 1,65 = 2,7225

Następnie swoją wagę, np. 60 kg, podziel przez wynik, który otrzymałaś: 60 / 2,7225.

Tak uzyskasz swoją wartość wskaźnika BMI = 22,03.

Międzynarodowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych wskazuje na:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę),
  • 17–18,5 – niedowagę,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłową,
  • 25,0–30,0 – nadwagę,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna).

BMI u dzieci obliczane jest w ten sam sposób, co u dorosłych, lecz potem porównywane ze średnimi wynikami w danej grupie wiekowej. Zamiast wyznaczania przedziałów wskazujących na otyłość, nadwagę i niedowagę, wskaźnik BMI u dzieci pozwala na porównanie wyników współczynnika danej płci i danego wieku. Badania w Wielkiej Brytanii pokazują na przykład, iż dziewczynki w wieku 12-16 lat mają o wiele wyższy wskaźnik BMI niż chłopcy z tego samego przedziału wiekowego.

BMI czym jest i jak obliczyc

BMI – zalety

Ogromną zaletą, która charakteryzuje wskaźnik BMI, jest fakt, iż możemy go łatwo obliczyć. Badania dowodzą, iż wskaźnik BMI 18,5–25 cechuje osoby, które najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem i które mają najmniejszą zachorowalność na choroby związane z naszą dietą, takie jak cukrzyca typu 2 lub miażdżyca. Tym samym, współczynniki odbiegające od normy są dla nas cenną wskazówką, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Może nam grozić niedowaga, nadwaga lub otyłość, a z nimi towarzyszące im groźne choroby.

BMI – wady

Przelicznik wagi i wzrostu nie jest zawsze gwarancją na to, że mamy prawidłową masę ciała. Może nam grozić otyłość ukryta, która jest najczęściej diagnozowana wśród osób mało aktywnych fizycznie. Skuteczniejsze w tym przypadku będzie badanie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Także podwyższony wskaźnik BMI nie musi oznaczać, że mamy nadwagę. Osoby z dużą masą mięśniową, jak na przykład sportowcy i kulturyści, będą miały wysoki wskaźnik BMI, lecz mogą być w jak najlepszej formie zdrowotnej. Naukowcy zastanawiają się również nad wprowadzeniem klasyfikacji wyników kalkulatora BMI w zależności od warunków geograficznych i kulturowych. Światowa Organizacja Zdrowia często stosuje kalkulator BMI do obliczania procentu osób cierpiących na otyłość lub nadwagę, szczególnie w krajach zachodnich, gdzie otyłość jest główną chorobą cywilizacyjną. Wiesz już, jak obliczyć BMI. Wynik, który otrzymasz dzięki zastosowaniu kalkulatora BMI, może zasugerować, że twój organizm narażony jest na choroby związane z dietą. Jednocześnie ten przelicznik wagi do wzrostu może być dobrą motywacją do wprowadzenia zmian do twojego sposobu odżywiania i trybu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here