Wizytówkami tego pięknego miasta położonego w Kotlinie Kłodzkiej są Krzywa Wieża oraz Laboratorium doktora Frankensteina. Nie brak tu jednak i innych ciekawych zabytków, zaś samo miasto ma swój wyjątkowy urok. Ci turyści, którzy zdecydują się na wizytę w Ząbkowicach Śląskich, żałować nie będą.

Koniecznie trzeba tu zobaczyć słynną Krzywą Wieżę, która wzniesiona została w XIV wieku jako fragment murów obronnych. Ponieważ budowy murów miejskich nigdy nie dokończono, z czasem baszta została przemieniona w dzwonnicę pobliskiego kościoła św. Anny. Już pod koniec XVI wieku zauważono, że wieża zaczyna się odchylać. Dlaczego? Być może przyczyną tego zjawiska były obfite opady i związane z tym obsuwanie się terenu, być może ruchy tektoniczne. Istnieje również przypuszczenie, że owa pochyłość jest efektem niezbyt starannej pracy dawnych budowniczych. Dziś Krzywa Wieża, która ma wysokość 34 metrów, odchyla się od pionu o ponad 2 metry. Mimo swej pochyłości wejście na szczyt wieży jest całkowicie bezpieczne. Ci, którzy się na to zdecydują, będą mogli ujrzeć piękną panoramę, a przy dobrej pogodzie wznoszący się w oddali Śnieżnik.

Warto zajrzeć też do miejscowej Izby Pamiątek, której największą atrakcją jest Laboratorium doktora Frankensteina. Można tu zobaczyć wiele tajemniczych przedmiotów, które wiążą się z tą demoniczną postacią. Od 1995 roku w Ząbkowicach organizowana jest również słynna w okolicy impreza pod nazwą „Weekend z Frankensteinem”. Inną ciekawą imprezą są tu Mistrzostwa Polski Katów. Jak zatem widać są Ząbkowice Śląskie miejscem rewelacyjnym dla miłośników horrorów oraz mocnych wrażeń.

rodzinne-wakacje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here